Bu elektronik sayfa, sizleri bilgilendirmek için hazırlanmış olup tıbbi öneri ve tedavi rehberi niteliğini taşımamaktadır.
Sayfanın genel özellikleri ve kullanılımı hakkında bilgi edinmek için Genel Açıklama seçeneğine girmeniz önerilir.
Anlaşılmayan kısımlar, önerileriniz ve ayrıntılı bilgi için İletişim seçeneğinde belirtilen adresler aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

KİTAP

HANDBOOK OF THYROID PARATHYROID ADRENAL" KİTABI (Baskıda)

Tiroit, paratiroit ve adrenal adlı organlar iç salgı bezleridir (endokrin organlar). Tiroit bezi T3 ve T4 adlı hormonları ile vücudun metabolizmasını düzenlerken,  paratiroit vücutta bir çok işlev için gerekli olan kalsiyum'un dengesini sağlar. Adrenal (Böbrek üstü bezi) ise salgıladığı kortizon, aldosteron ve adrenalin gibi hormonlar ile bir yandan sodyum ve potasyum gibi önemli elementlerin vücuttaki dağılımını düzenlerken bir yandan da vücudun çeşitli stres durumlarında bozulan dengesini düzeltmeye çalışır. Ayrıca  öncül seks hormonlarının üretiminden de sorumludur.  

Bu organların çeşitli hastalıklarında yaşamı tehdit edebilecek sorunlar da ortaya çıkabilir, dolayısıyla  hekimlerin hatta öğrencilerin bu konuları iyi özümsemiş olması gerekir. 

Son yıllarda BAU Tıp fakültesi dahil İngilizce eğitim veren Tıp Fakültesi sayısında artış olduğundan bu kitap İngilizce olarak hazırlandı. Bu elektronik sayfa yeniden yapıladırıldığı sırada kitap matbaada ki son basım aşamasına girmişti.

Kitabın özellikleri 

HANDBOOK OF THYROID PARATHYROID ADRENAL, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları, 2022

Sayfa sayısı: 241

Konu sayısı: 30

Şekil sayısı (Renkli): 93, Tamamı tarafımdan bilgisayar ortamında çizilmiştir.

Tablo sayısı: 35

Kullanılan kaynak sayısı: 150 makale, 10 kitap

Kitabın meslektaşlarım ve öğrencilerimiz için faydalı olacağını umut eder, yardımcı editörlerim Dr. Mehmet ULUDAĞ ve Dr. Nurcihan Aygün'e ve basımında katkı sağlayan herkese tesekkür ederim.